wtorek, 24 marca 2020

Korzyści płynące ze słuchania 
muzyki relaksacyjnej.🎶🎵🎧

Każdy z nas ma w swojej "muzykotece" ulubione kawałki muzyki relaksacyjnej. A czy wiecie jaki wpływ ma na nas taka muzyka? Muzyka potrafi nas ukoić. Podczas słuchania muzyki produkuje się serotonina, rozładowująca nasz stres i uśmierzająca ból. Muzyka jest zawsze dostępna. I to nie jest przypadek. Muzyka wywiera ogromny wpływ na nasz mózg, a słuchanie relaksacyjnej muzyki sprawia, że czujemy się lepiej. Muzyka, zwłaszcza relaksacyjna przynosi wspaniałe korzyści poznawcze, emocjonalne i neurobiologiczne.
Pozytywne aspekty słuchania muzyki:

1. Redukuje stres

Gdy wpiszemy w wyszukiwarkę „muzyka relaksacyjna” znajdziemy tysiące wyników. Ale czy słuchanie relaksacyjnej muzyki naprawdę redukuje stres? Odpowiedź brzmi tak. W rzeczywistości, kilka lat temu, naukowcy z Mindlab, specjalizujący się w eksperymentach neurobiologicznych, doszli do ciekawych wniosków.
Stwierdzili, że piosenka „W stanie nieważkości” (Weightless”) jest najskuteczniejsza w uspokojeniu bicia serca, oddechu i aktywności mózgu. To piosenka brytyjskiego zespołu – Marconi Union.

2. Odgłosy natury poprawiają naszą koncentrację

Odgłos deszczu stukającego o szybę, płynącej rzeki, niestrudzonych fal oceanu odbijających się o rafę, pieśń wieloryba… Odgłosy natury mają oczyszczający wpływ na nasze ciało. To jak powrót do korzeni. Koncentruje nas i jednocześnie wyzwala.
Ostatni project Bird Life Focus Natura pokazał, że słuchanie relaksacyjnej muzyki z odgłosami natury i dźwiękami zwierząt, poprawia koncentrację i wydajność u dzieci z ADHD.

3. Redukuje postrzeganie bólu

Słuchanie relaksacyjnej muzyki po operacji, poprawia proces rekonwalescencji u pacjenta. Pomaga także przeżyć ten trudny czas nieco przyjemniej i mniej stresująco. Warto wspomnieć, że w artykule umieszczonym w Psychology Today stwierdzono, iż muzyka relaksacyjna zmniejsza doznania bólu, wyzwala produkcję endorfin, a nawet wzmacnia nasz układ odpornościowy.


4. Pomaga nam lepiej spać w nocy

Wszyscy to przeżyliśmy. Leżymy w łóżku, wyłączyliśmy światła, pogrążamy się w spokoju, cieple i wspaniałym świecie muzyki. Słuchanie relaksacyjnej muzyki przez słuchawki w nocy pomaga nam lepiej spać. Pomaga nam uwolnić nasze troski i te męczące myśli, które karmią nasze niepokoje.

5. Poprawia funkcjonowanie naszego mózgu

Nasz mózg jest fanem muzyki. Wiemy, że wczesne rozpoczęcie nauki gry na instrumencie wspomaga rozwój mózgu, a nawet poprawia naszą matematyczną wydajność. Muzyka relaksacyjna działa prawie tak, jak witaminy na nasze neurony.
Buduje optymalną ekspresję emocji, co do powiązań przyczynowych oraz wspomaga zdolności przestrzenno-czasowe. Jednocześnie, poprawia połączenie między dwiema półkulami mózgu, sprzyjając szybszej komunikacji między neuronami.


6. Twoje serce również jest Ci wdzięczne za muzykę relaksacyjną

Powyżej wspomnieliśmy o korzyściach płynących ze słuchania relaksacyjnej muzyki po operacji. Jednym z powodów jest fakt, iż jest to dobre dla naszego serca. Obniża nasze ciśnienie krwi i spowalnia bicie serca. Uderzenia naszego serca stają się bardziej regularne i rytmiczne, występuje mniej arytmii i czujemy się spokojniejsi.

7. Więcej serotoniny i endorfin

Dwa hormony, które naprawdę lubimy, to serotonina i endorfiny. Uaktywniają nasze neuroprzekaźniki. I chociaż każdy z nas ma inny gust muzyczny i czasami jesteśmy w nastroju na bardziej energetyczną muzykę, nie możemy zignorować korzyści relaksacyjnej muzyki na nasz mózg.
Melodyjna harmonia, perfekcyjna częstotliwość i odgłosy natury, uwalniają serotoninę i endorfiny. Dlatego, znajdź chwilkę każdego dnia, aby dać sobie odrobinę muzycznego szczęścia.

„Zwierzęta, atomy i gwiazdy tworzyły muzykę, zanim człowiek odkrył, czym ona jest”
– Karlheinz Stockhausen –

8. Pomaga nam jeść bardziej uważnie

A to może Ciebie zaskoczyć. Czasami taka prosta czynność, jak słuchanie relaksacyjnej muzyki podczas jedzenia, pomaga nam jeść bardziej świadomie, zbilansowanie i zdrowo.
Ma to wiele wspólnego ze świadomością. Pozwala nam jeść wolniej, jako, że potrafimy w porę rozpoznać, kiedy jesteśmy pełni. Smakujemy posiłki bardziej intensywnie oraz rozkoszujemy się doznaniami podczas jedzenia.

9. Pomoże Ci w medytacji

Nauka medytacji nie jest prosta, zwłaszcza jeśli prowadzisz zapracowany tryb życia. Czasami, gdy próbujemy relaksować się poprzez medytację, to nie działa. Może w tym pomóc, między innymi, muzyka relaksacyjna. Po prostu znajdź spokojne miejsce, ubierz wygodne ubrania, załóż na uszy słuchawki i daj się ponieść…

10. Relaksacyjna muzyka do nauki

Muzyka relaksacyjna optymalizuje nasze procesy poznawcze. Pomaga nam się lepiej skoncentrować i przyswoić nowe informacje szybciej i bardziej efektywnie. Tak jak już wspomnieliśmy, nasz mózg lubi harmonijną muzyczną stymulację. Właściwie istnieją częstotliwości, które pomagają naszemu mózgowi lepiej pracować.

 Źródło: https://pieknoumyslu.com/sluchanie-relaksacyjnej-muzyki-korzysci/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz