Czytanie książek jest bardzo ważnym elementem rozwoju każdego dziecka. Książka zaspokaja różne potrzebny emocjonalne i intelektualne. Dlatego bardzo ważne jest czytanie od najmłodszych lat, najpierw przez rodzica, a później samodzielnie przez dziecko i młodzież.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data
29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek
dla dzieci i młodzieży.
JAK CZYTANIE KSIĄŻEK WPŁYWA NA ROZWÓJ DZIECKA?
• Czytanie książek pobudza i rozwija wyobraźnię dziecka.
• Sprawia, że dziecko jest bardziej kreatywne, dzięki czemu jest bardziej otwarte na różnego rodzaju procesy twórcze.
• Regularne czytanie powoduje, że dziecko poznaje i uczy się nowych słów.
• Dziecko czytając książki popełnia mniej błędów stylistycznych oraz ortograficznych.
• Już dwudziestominutowe czytanie książki wywiera duży wpływ na ćwiczenie koncentracji i pamięci u dziecka.
• Dzięki czytaniu książek, a co za tym idzie, poznawaniu losów bohaterów dziecko jest w stanie lepiej zrozumieć ludzkie emocje.
• Wspólne czytanie książki z dzieckiem wzmacnia i zacieśnia więzi.
• Systematyczne czytanie dziecku przyczynia się do rozwoju myślenia przyczynowo-skutkowego, które jest niezbędne w przypadku przewidywania następstw konkretnych zdarzeń (np. jeżeli padał deszcze, to trawa będzie mokra).
• Czytanie wywiera także duży wpływ na kształtowanie się myślenia analitycznego, które jest istotne podczas rozwiązywania problemów.
• Odpowiednio dobrana książka może pomóc przystosować się dziecku do nowych sytuacji i wspomóc m.in. proces adaptacyjny w przedszkolu lub przygotować dziecko do pojawienia się rodzeństwa.
ROLA RODZINY W ROZBUDZANIU POTRZEB CZYTELNICZYCH
- Potrzeba kontaktów z książką nie powstaje u dziecka samorzutnie. Dziecko nie odczuje jej braku , jeśli w ogóle nie będzie się z nią stykać.
- O rozwoju i rozbudzaniu dziecka umysłu w znacznym stopniu decydują najwcześniejsze lata życia, czyli ten okres, w którym pozostaje on pod bezpośrednim wpływem rodziny.
- Jeśli chcemy, aby nasze dziecko czytało, musimy poświęcić mu więcej czasu i codziennie opowiadać mu baśnie, czytać bajki, opowiadania, wiersze. Dziecko musi widzieć rodziców czytających.
- Czytanie małym dzieciom książek to doskonała metoda wychowawcza. Główna rola przypada rodzicom, poprzez czytelniczą inicjację w domu oraz narzucenie zasady selekcji odbioru programów telewizyjnych.
- Jeżeli od najmłodszych lat uda nam się ukształtować pozytywny stosunek do czytania, będzie on procentował w całym późniejszym życiu dziecka. Czytanie jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości
- Świat jest coraz bardziej skomplikowany, lawinowo przyrasta ilość informacji, rozwój wiedzy i rynku pracy następują coraz szybciej – ludzie, którzy nie czytają, nie nadążą za tymi zmianami i zostaną zepchnięci na margines współczesnego życia
- Żyjemy w cywilizacji telewizyjnej; badania naukowe wykazują: szkodliwość zdrowotną nadmiernego oglądania telewizji przez dzieci, telewizja nie rozwija u dzieci myślenia i skraca ich przedział uwagi, wiele programów wywołuje lęki i niepokój oraz znieczula na przemoc.
- Codzienne głośne czytanie jest szczepionką przeciwko wielu
niepożądanym wpływom i zachowaniom dla umysłu i psychiki dziecka ze
strony współczesnej cywilizacji.
Źródło: https://uwazniej.pl/jak-czytanie-ksiazek-wplywa-na-rozwoj-dziecka/ [29.09.2020], http://www.zspstaralubianka.pl/wplyw-czytania-na-rozwoj-dzieci-i-mlodziezy/ [29.09.2020]
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz