wtorek, 7 kwietnia 2020

Ważny żeby mieć marzenia

Możliwość spełniania marzeń jest tym, co sprawia, że życie nabiera prawdziwego smaku”
-Paulo Coelho-


Być może nie można jednoznacznie stwierdzić, że marzenia są tak ważne w życiu człowieka jak oddychanie. Jednak osoba, która porzuca swoje marzenia – w nic nie wierzy, nie ma żadnych aspiracji czy celów, do których mogłaby zmierzać – ma w swoim życiu znaczny problem, który powinna czym prędzej dostrzec.
Nigdy nie powinniśmy porzucać tego, co dają nam w życiu marzenia. Nie mówimy tu jednak o nocnych wizjach, które występują w czasie snu. Mówiąc o marzeniach odnosimy się do tego, co chcielibyśmy w życiu osiągnąć, do tego, co stawiamy przed nami, do celów i dążeń, do pragnień.

Marzenia są dla dzieci niezwykle ważne, pomagają rozładowywać emocje, rozwiązywać problemy, rozwijają wyobraźnię, są motywacją do działania. Dzieci potrafią cieszyć się marzeniami i wierzyć w realizację nawet tych mało realnych pomysłów.

Zatem jak pomóc dziecku spełniać marzenia?
  • Szanuj i akceptuj marzenia dziecka (nawet te nierealne lub odmienne od twoich własnych).
  • Unikaj krytykowania i wskazywania, że marzenia nie da się zrealizować.
  • Staraj się poznać źródło marzeń i potrzeby, które je wywołały.
  • Rozmawiaj z dzieckiem, pomóż mu przybliżyć i ożywić jego marzenia, proponuj aby je sobie wyobraziło, narysowało lub opisało.
  • Angażuj dziecko w realizację jego marzeń. Pomóż mu zaplanować działania zmierzające do ich spełnienia (pamiętając, że te działania muszą być dostosowane do możliwości dziecka i bazować na jego mocnych stronach).
  • Wzmacniaj dziecko w jego działaniach, pomagaj mu, doceniaj nawet drobne osiągnięcia.
  • Nie spełniaj marzeń dziecka natychmiast. W ten sposób pozbawiasz go radości oczekiwania, możliwości radzenia sobie z trudnościami, które może spotkać po drodze.
  • Naucz dziecko przeżywać porażki i rozczarowania. Pokazuj mu, że mogą być cennym doświadczeniem i warto wyciągać z nich wnioski na przyszłość.
  • Zapewniaj dziecko, że może popełniać błędy i że wpływają one na całościową ocenę jego umiejętności i możliwość realizacji marzenia (wskazując nieprawidłowości należy jednocześnie podkreślać osiągnięcia).

 Źródło:
https://pieknoumyslu.com/marzenia-element-prawdziwego-zycia/
https://mojebambino.pl/blog/index.php/2020/02/12/dzieciece-marzenia/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz